Angličan, ktorý prežil tri vlastné popravy

09.09.2015 12:39

Príbeh o trojnásobnej poprave Johna Henryho Leea známeho pod prezývkou John Babbacombe, ktorý sa odohral v roku 1885, vošiel do histórie. Z mladíka, ktorý „oklamal" šibenicu, sa razom stala svetová celebrita. Trikrát totiž prežil svoju vlastnú popravu a o jeho mystickom príbehu bolo natočených niekoľko filmov. Čo sa vlastne odohralo 23. februára roku 1885? Bol to zásah vyššej moci alebo neschopnosť kata?

Kto bol John Babbacombe Lee?
John začal slúžil v kráľovskom námorníctve ako sedemnásťročný, no po troch rokoch bol kvôli svojmu zraneniu prepustený. Potom si našiel prácu u britského dôstojníka, no ten ho po nejakom čase obvinil z krádeže v hodnote 20 libier. John Lee sa ku krádeži priznal, a tak ho odsúdili k šiestim mesiacom nútených prác. Po prepustení sa zamestnal u svojej prvej zamestnávateľky, majiteľke panstva v Devonshire - Emmy Keysovej, u ktorej pracoval ešte pred vstupom do námorníctva.

Príbeh, ktorý vošiel do histórie sa začal 15. novembra 1884, keď v dome pani Emmy Keysovej vypukol požiar. Po uhasení požiaru bola v dome nájdená práve majiteľka panstva s podrezaným krkom, a rozbitou hlavou. Ihneď od začiatku bol z vraždy podozrivý John Lee, ktorý bol na panstve jediným mužom, a bol už odsúdený za krádež. Ostatní zamestnanci panstva navyše potvrdili, že pani Keysová mu znížila plat, čo mohlo byť motívom jej vraždy.

Vyšetrovatelia okrem toho zistili, že Lee mal porezanú ruku, čo nijako nedokázal vysvetliť. 2. februára 1885 sa s Johnom Leeom začalo súdne pojednávanie, a napriek tomu, že dôkazy proti nemu boli nedostačujúce a nepriame, porota ho po 40. minútach uznala za vinného a odsúdila ho k trestu smrti obesením. Lee však stále tvrdil, že s vraždou nemá nič spoločné. Keď sa hlavný sudca po vynesený rozsudku opýtal, prečo potom prijal verdikt s takým pokojom, on mu na to odpovedal: „Dôvod, prečo som taký pokojný, je ten, že verím v Pána. On vie, že som nevinný."Trojnásobná poprava
23. februára 1885 mal byť John Babbacombe Lee v meste Exeter obesený. Padací mechanizmus na šibenici bol deň pred jeho popravou vyskúšaný tromi osobami, ktoré skonštatovali, že padacie dvierka bezchybne fungujú. V deň popravy sa však odohralo niečo, čo zostalo dodnes nevysvetlené. Keď skúsený kat zatiahol za páku, ktorá mala otvoriť padacie dvierka pod nohami Johna Leea, tie sa vôbec neotvorili. Leea preto odviedli naspäť do cely, a zavolali mechanika spolu s tesárom, aby chybu na padacích dvierkach odstránili. Tí však po odskúšaní s úžasom zistili, že celý mechanizmus funguje bez najmenšej chybičky. Preto opäť priviedli Leea, ktorému nasadili na krk slučku, a keď kat zatiahol za páku, padacie dvierka sa pred očami tesára aj mechanika na ich prekvapenie opäť neotvorili. Všetko sa teda znovu zopakovalo, no Leea sa nepodarilo obesiť ani na tretíkrát, napriek tomu, že všetko opäť tesne pred popravou bez problémov fungovalo! Johna Leea napokon odviedli do cely, a keď sa o neúspešnej trojnásobnej poprave dozvedel vtedajší minister vnútra sir William Harcourt, okamžite Leeovi zmenil trest smrti na doživotie.

Popravy v USA budú opäť drsné: Nie sú injekcie, ide sa strieľať!

John Babbacombe Lee napokon vo väzení strávil 22 rokov, a v roku 1907 bol prepustený. V roku 1911 sa Lee odsťahoval do USA, kde sa dožil 80 rokov - zomrel v roku 1945. V roku 1912 vyšla o jeho príbehu prvá kniha, a ešte v tom roku bol o ňom natočený aj film. Sám John Lee sa neskôr priznal, že sa mu v noci pred jeho popravou v cele zjavil anjel, ktorý mu povedal, že sa popravy nemusí báť, pretože je nevinný, a preto nikdy nebude popravený. Ako to teda bolo? Mohol to byť naozaj Boží zásah alebo kat zobral úplatok, aby John Babbacombe Lee nebol popravený, ako si to myslia mnohí skeptici? To sa už asi nikdy nedozvieme.

magazin.atlas.sk/spektrum/fakty-x-anglican-ktory-prezil-tri-vlastne-popravy/855239.html